مقالات

انواع فنر کدام است

انواع فنر کدام است

انواع فنر ، ویژگی ها و کاربردها

انواع فنر کدام است, انواع فنر کاربرد زیادی در وسایل صنعتی، صنعت خودرو و بسیاری از لوازم خانگی دارد. با توجه به متفاوت بودن موارد استفاده فنرها، شکل های متفاوتی از فنر تولید می شود. که کارایی بهتری در وسایل مختلف داشته باشد.

تقسیم بندی قنرها بر اساس نوع ساخت و شکل آن ها انجام می شود. بر اساس نوع ساخت، فنر ها به دو دسته کلی مارپیچی و پیچشی تقسیم می شوند. که با توجه به نوع کاربرد و شکل آن ها به نام فنر کششی، فنر فشاری، فنر مفتولی وغیره شناخته می شوند. در ادامه این مطلب به معرفی انواع فنرهای پرکاربرد در صنعت فنرسازی و کاربردهای آن ها می پردازیم.

 

انواع فنر کدام است

انواع فنر کدام است

انواع فنر ؛ فنر مارپیچی

این نوع فنرها همانطور که از اسم شان مشخص است. با تغییر شکل و مارپیچی کردن سیم و مفتول تولید می شوند. جنس و ضخامت فلز این فنر ها با توجه به مورد استفاده متفاوت است.

ارتفاعی که حلقه های مارپیچی فنر با هم دارند. نیز می تواند مختلف باشد تا میزان فشار یا کشش فنر تغییر کند. که بستگی به تولید فنر و کاربرد آن دارد. میزان فشار فنر با استفاده از معیار نرخ فنر مشخص می شود.

نرخ فنر به میزان وزن لازم برای فشرده کردن فنر به اندازه یک اینچ اطلاق می شود. که هر چه این وزن بیشتر باشد قدرت فنر و میزات تحمل فشار آن بیشتر می شود. فنر مارپیچی از نظر نوع کاربرد آن به دو دسته فنر فشاری و فنر کششی تقسیم بندی می شود.

 

فنر فشاری

در فنر فشاری بین حلقه های مارپیچی فنر فاصله وجود دارد. که به آن ارتفاع فنر می گویند. فنر فشاری با فشار وارد کردن و جمع شدن فنر انرژی را در خود ذخیره می کند. و برای تحمل فشار استفاده می شوند.

از پرکاربردترین انواع فنر، فنر فشاری است که کاربرد های بسیاری از جمله کمک فنر ماشین و موارد دیگر دارد. میزان نرخ فشار این فنر ها بستگی جنس سیم فنر، ارتفاع دایره های فنر از هم و کیفیت ساخت فنر دارد.

 

کششی

در فنر کششی با کشش فنر انرژی در آن ذخیره می شود. و با رها کردن آزاد می شود. در این محصول در حالت عادی حلقه های فنر به هم چسبیده اند. و با کشیده شدن فنر حلقه ها از هم جدا و تا جایی که فنر تحمل داشته باشد.

در فنر های کششی در دو طرف فنر دو قلاب قرار می گیرد. تا در محل مورد نظر قرار بگیرد. دو طرف فنر به جای محکمی قلاب می شوند. و پس از وارد شدن فشار که در جهت باز شدن فنر است.

فنر انرژی وارد شده را در خود ذخیره و کنترل می کند. یک مثال ساده از مصارف این محصول برای کنترل باز و بسته شدن درب واستفاده در برف پاک کن ماشین می باشد.

 

 پیچشی

در فنر پیچشی یک سیم یا میله را به دور خود می پیچند. تا برای ایجاد گشتاور عمل کند. نیروی وارد شده به فنر پیچشی باعث انرژی حاصل از گشتاور می گردد. به این صورت که با فشار آوردن به دو طرف فنر، دایره های فنر از هم باز باز می شوند.

انرژی وارد شده برخلاف فنر های مارپیچی در طول فنر اعمال نمی شود. استفاده از این نوع فنر در لوازم خودرو و بسیاری از وسایل منزل است.

 

حلزونی

فنر حلزونی با نام فنر ساعت شناخته می شود. چون در ساعت کاربرد دارد. این نوع فنر از یک فولاد که شبیه باند است ساخته می شود. در طراحی فنر حلزونی باند فولادی به دور خود پیچیده می شود. و فنر درست می شود.

فنر حلزونی نوعی فنر تخت است. و کاربرد این فنر برای کنترل نیروی چرخشی است. که بتوان با چرخاندن در وسایلی مانند ساعت انژی را ذخیره کرد. بهترین استفاده این فنرها وسایلی است که قطعات چرخشی در آن قرار دارد. و با چند بار چرخاندن انرژی را ذخیره و در جهت مورد نظر آزاد کند.

 

فنرهای دایره ایی یا گارتر

فنرهای دایره ایی، فنر های فولادی سیم پیچ هستند. که دو سر فنر به هم متصل می شوند. تا شکل دایره ای ایجاد کنند. آنها معمولاً در مهر و موم های روغن، موتورهای تسمه دار و اتصالات برقی استفاده می شوند.

فنرهای دایره ایی در دو نوع فشاری و کششی تولید می شوند. فنرهای دایره ایی فشاری نیروهای شعاعی بیرونی را اعمال می کنند. و فنر های دایره ایی کششی نیروهای شعاعی به سمت داخل را ذخیره می کنند.

فرآیند تولید این فنرها شبیه فنرهای فشاری معمولی است. با این تفاوت که دوسر آنها به هم متصل می شوند.

فنر های گارتر مانند اکثر فنرها معمولاً با فولاد کربن یا سیم از جنس استیل تولید می شوند. از آنجا که آنها قادر به مقاومت در برابر نیروها از همه جهات هستند، فنر های دایره ایی در کنترل نیرو در حجم، فشار، دما و ویسکوزیته مؤثر هستند.

 

واشرهای فنری

فنر واشری که یک واشر فلزی است که به صورت فنر تولید می شود. و قابلیت های فنر را دارد. این فنرها مخروطی شکل هستند که معمولاً سوراخی در مرکز دارند. تا بتوانند قطعاتی مانند پیچ و مهره را در خود جای دهند.

در حقیقت ، پیچ و مهره یکی از رایج ترین کاربردهای این واشرها است. آنها همچنین می توانند برای قرار گرفتن چند فنر موازی کنار یکدیگر مصرف شوند.

 

فنر واشری

اگرچه فنر های واشری تا حدودی ممکن است ناپایدار باشند، اما هر زمان که نیاز به مکانیزم عملکرد سریع داشته باشید.

می توانید از آنها استفاده کنید. اگر طراحی صحیح را انتخاب کنید ، فنر ها می توانند بیش از یک انحراف بزرگ ، دارای نیروی ثابت باشند. با استفاده از این نوع طراحی، تنش پیچ قبل از حضور بار پویا یا در شرایطی که انقباض حرارتی یا انبساط زیاد باشد، حفظ می شود.

 

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

به شما پیشنهاد می دهیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده کنید.

تماس: 09122958553 – 09125959661 – 02133114219 – 02133972492

اینستاگرام : fanar_ahmaadi@

واتساپ : 09125959661

حجره اینترنتی: https://hojrejo.ir/card/fanarahmadi/

ساعت کاری: 9 الی 19

آدرس: تهران ، خیابان امیرکبیر، بعد از پامنار ، نبش پاساژ تیمچه  امیرکبیر ، پلاک ۳۰۶

مدیریت : علی احمدی


تولید فنرکششی در تهران , خرید فنرکششی در تهران , فنر کششی قلاب دار در تهران , قیمت فنرکششی تهران , تولید فنرهای فرمدار در تهران , تولیدی فنر فرمدار در تهران , فروش فنر فرم دار , فنر فرم دار در تهران , فنر فرمدار, قیمت فنر فرمدار در تهران , تولید فنر کاسه نمد در تهران , فروش فنر کاسه نمد در تهران , فنر فلزی , فنر کاسه نمد , قیمت فنر کاسه نمد خودرو , تولیدی فنر در تهران , تولید فنر صنایع خودروسازی در تهران ، فروش فنر خودرو در تهران , قطعات تسمه ای ، تسمه فلزی تسمه فنر , تولید فنر فشاری ، فنر تسمه ای ، فنر حلزونی ، فنرسازی ، انواع فنرهای ، انواع فنر صنعتی، فولاد فنر ، فنر شاخکی ، ساخت فنر حلزونی. فروش فنر شاخکدار. تولید کننده فنر در تهران ، فروش فنر فشاری در تهران ، فروش انواع فنر کششی, تسمه های فرم دار ،واشر صنعتی ، فروش تسمه فرمدار ، فنر حلزونی ، فروش فنر حلزونی ، تسمه فنر ، تولید و فروش فنر های فشاری ، واشر غیر فلزی . واشر سیلکونی ، واشر سیلیکونی ، واشر کلینگریت ، فنر فشاری خودرو ، واشر نسوز ، تولید فنر در تهران ، فنر شاخکی ، tentacle s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *