مقالات

سیم مفتول چیست و کاربرد های آن

سیم مفتول چیست و کاربرد های آن

سیم مفتول چیست ؟ معرفی انواع سیم مفتول

سیم مفتول چیست و کاربرد های آن, سیم مفتولی یا سیم نصب ثابت و یا به اصطلاح رایج بازار سیم خشک ، این سیم که به صورت تک رشته ای می باشد. جنس هادی آن به صورت معمول از جنس فلز مس است و عایق آن نیز از جنس پی وی سی می باشد.

این سیم انعطاف پذیری و مقاومت بسیار بالایی دارد که کنار هم گذاشتن این دو ویژگی باعث می شود که یک انتخاب خاص در حوزه صنعت باشد.

عبارت است از سیمی تک رشته که هادی آن از جنس فلز مس می باشد و عایق به کار رفته در سیم مفتول نیز آمیزه پلیمر PVC از نوع پلیمر PVC/C می باشد .

ولتاژ نامی در سیم مفتول ، ۵۰۰/۳۰۰ ولت در سیم مفتول مقاطع ۵/۰ و ۷۵/۰ و ۱ میلی متر مربع و ۷۵۰/۴۵۰ ولت برای سیم مفتول با سطح مقطع بیش از ۱ میلی متر مربع می باشد.

 

سیم مفتول چیست و کاربرد های آن

سیم مفتول چیست و کاربرد های آن

 

روش تولید مفتول چیست ؟

برای تولید کننده مفتول، شمش مورد نظر را در کوره های از پیش گرم، قرار می دهند و تا زمانی که دما به 1200 درجه سانتیگراد برسد حرارت می دهند.

بعد از اینکه شمش کاملا گداخته شد باید به شکل مکانیزه به دستگاه های نورد هدایت شود. تعداد دفعاتی که شمش باید از دستگاههای نورد عبور کند بستگی قطر مفتول مورد نظر دارد. پس از نورد شدن مفتول با استفاده از دستگاه های تولید کلاف توپی می شود.

 

عملیات روکش مفتول چیست ؟

بعضی از مفتول ها را باید با فلز دیگری روکش کرد. برای مفتول مهم ترین روکش فلز روی با نشان zn است که روکش کاری مفتول گالوانیزه است.

این روش پیوسته می باشد و به دو روش گرم و سرد انجام می شود. مفتول که گالوانیزه شود مقاوت خوبی پیدا می کند و به اکسیژن واکنش نشان نمی دهد.

از روکش های دیگری نیز روی، مفتول ها استفاده می کنند مثل: روکش مسوار، عملیات انیل، روکش فسفات روی.

 

عملیات کشش مفتول چیست ؟

کشش مفتول فرایندی است که در آن سطح مقطع سیم توسط تعدادی قالب کوچک تر شده و در اصلاح کشیده می‌شود. و انجام کشش مفتول نیاز به دمای بالایی نداشته و فرآیند کشش در دمای اتاق قابل انجام است.

برای شروع کشش باید، ابتدای مفتول با سوهان‌کاری، چکش‌کاری، نورد، و سنبه‌کاری کوچک شود تا بتواند از قالب عبور کند.

پس از آن برای ادامه‌ روند کار، مفتول توسط دستگاه کشیده می‌شود. در انجام این روند حجم مفتول ثابت بوده اما سطح‌ مقطع ان در مراحل مختلف تغییر می‌کند و در آخر طول سیم نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

انواع سیم مفتول چیست ؟

اغلب افراد بر این باورند که این محصول فقط از دو جنس آهن و فولاد تولید می شود. این تفکر نادرست است. زیرا، این سیم تک رشته ای از مواد دیگری نیز تولید می شود. برخی از انواع این محصول ، شامل موارد زیر می باشند:

سیم مفتولی گالوانیزه
سیم مفتول استیل
سیم مفتول مسوار
سیم مفتول سیاه یا آرماتوری
سیم مفتول سفید
سیم مفتول PVC
سیم مفتول گالوانیزه سرد و گرم

یکی از انواع سیم های این محصول ، از جنس گالوانیزه است که خود به دو نوع گالوانیزه سرد و گرم تقسیم می گردد.

برای تولید سیم مفتول با گالوانیزه سرد، ابتدا باید مقدار زیادی مفتول سیاه را تهیه کرده و پس از پاکسازی آن، از طریق الکترولیزر یک لایه بر روی مفتول سیاه، قرار گیرد.

این کار باعث می شود تا سیم مفتول گالوانیزه سرد در برابر عوامل مختلف، مقاوم و انعطاف پذیر باشد.

همچنین برای تولید سیم مفتول گالوانیزه گرم، نوردهای گرم مخصوص باید در کوره قرار گیرند تا به طور کامل ذوب شود. در نهایت با اکسید زدایی و زدودن چربی ها، نوردها خنک شده و به سیم مفتول گالوانیزه گرم تبدیل می شوند.

 

سیم مفتول استیل

جنس استیل نوع دیگری از سیم مفتول می باشد. که خود آن به دو نوع فابریک و غیر فابریک، تقسیم می شوند.

لازم به ذکر است تا بدانید که برای تولید هر یک از این دو نوع، باید میلگردهای استیل در طی فرایندهای مختلف بریده شده و کوچک شوند.

پس از تبدیل شدن میلگردهای استیل به قطعات کوچک تر، آن ها در دمای بسیار بالا ذوب می گردند و در طی عملیاتی کشیده شده و به سیم مفتول تبدیل می شوند. سیم های مفتول با جنس استیل، نسبت به سایر انواع مفتول ها، مقاومت کششی و انعطاف پذیری بسیار زیادی دارند.

و در آخر

امیدواریم از خواندن این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

به شما پیشنهاد می دهیم که دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده کنید.

تماس: 09122958553 – 09125959661 – 02133114219 – 02133972492

اینستاگرام : fanar_ahmaadi@

واتساپ : 09125959661

حجره اینترنتی: https://hojrejo.ir/card/fanarahmadi/

ساعت کاری: 9 الی 19

آدرس: تهران ، خیابان امیرکبیر، بعد از پامنار ، نبش پاساژ تیمچه  امیرکبیر ، پلاک ۳۰۶

مدیریت : علی احمدی


تولید فنرکششی در تهران , خرید فنرکششی در تهران , فنر کششی قلاب دار در تهران , قیمت فنرکششی تهران , تولید فنرهای فرمدار در تهران , تولیدی فنر فرمدار در تهران , فروش فنر فرم دار , فنر فرم دار در تهران , فنر فرمدار, قیمت فنر فرمدار در تهران , تولید فنر کاسه نمد در تهران , فروش فنر کاسه نمد در تهران , فنر فلزی , فنر کاسه نمد , قیمت فنر کاسه نمد خودرو , تولیدی فنر در تهران , تولید فنر صنایع خودروسازی در تهران ، فروش فنر خودرو در تهران , قطعات تسمه ای ، تسمه فلزی تسمه فنر , تولید فنر فشاری ، فنر تسمه ای ، فنر حلزونی ، فنرسازی ، انواع فنرهای ، انواع فنر صنعتی، فولاد فنر ، فنر شاخکی ، ساخت فنر حلزونی. فروش فنر شاخکدار. تولید کننده فنر در تهران ، فروش فنر فشاری در تهران ، فروش انواع فنر کششی, تسمه های فرم دار ،واشر صنعتی ، فروش تسمه فرمدار ، فنر حلزونی ، فروش فنر حلزونی ، تسمه فنر ، تولید و فروش فنر های فشاری ، واشر غیر فلزی . واشر سیلکونی ، واشر سیلیکونی ، واشر کلینگریت ، فنر فشاری خودرو ، واشر نسوز ، تولید فنر در تهران ، فنر شاخکی ، tentacle s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *